Divadelní projekt pro děti

KDO JSME

Vítáme Vás v Divadelním projektu pro děti, který pomáhá děti vzdělávat a rozvíjet a divadlo pomáhá plnit dětská přání.

Značkové oblečení, drahé hračky, nový nábytek, toto děti sociálně vyloučené a handicapované nepotřebují, ony potřebuji lásku, zájem a pozornost. Divadelní spolek Ty-já-tr společně s organizaci Betynka připravili Divadelní projekt pro děti. Připravili jsme od října 2016 představení pro děti z dětských domovů, nemocnic, mateřských a základních škol po celé republice. Hrajeme i pro české děti, které žijí v zahraničí a navštěvují České školy. Hrajeme pro děti, které nedostaly šanci vyrůstat v šťastné rodině. Neumíte si představit, kolik radosti přináší naše hra do dětských domů. Jak pomáhá nemocným dětem v době hospitalizace. Umožní jim alespoň na malou chvíli zapomenout na bolest, smutek, odloučení od rodiny a kamarádů. Pomáháme při zapojení sociálně vyloučených a handicapovaných osob do společnosti a pomáhá při prevenci rizikového chování dětí. Děti různého věku, zdravotního stavu i sociálních skupin, nebo i celé rodiny shlédnou představení, které je zaměřené na naše tradice, na český jazyk, hudbu, lidové písně a pohyb. Zapojí se do představení a mají možnost dále navštěvovat literárně dramatické a pohybově hudební hodiny, kde budou rozvíjet sebe, zapojovat se do různorodé skupiny a vidět svět i jinýma očima. Herci dále s dětmi spolupracují v rámci dalších představení a setkání.


Putování s huculem 1999 – 2019


Děti z Prahy 7, každé prázdniny od roku 1999 putují po Kokořínsku s povozem taženým dvěma huculskými koňmi a hrají divadlo. Výtěžek z dobrovolného vstupného je vždy věnován na dobročinné účel.

Jak to začalo…..
Byl to nápad Radky Tesárkové, která skoro před třiceti lety začala pracovat s dětmi městského obvodu Praha 7.
Jako kdyby patřili do 19. století. Venkovskou silničkou putuje komediantský vůz krytý plachtou a tažený huculskými koňmi. Za ním se plouží skupina lidí, kterým včera pršelo na hlavu a dneska svítí prázdninové slunce. Na rozdíl od svých předchůdců však nejsou odkázáni na dobročinnost lidí, kteří jim dají kus chleba a střechu nad hlavou. Jsou to amatérští herci, kteří ještě chodí do školy – základní, střední nebo už studují na škole vysoké.

Na deset dní nás naše divadelní cesta vytrhne z každodenní reality. Jeden rok vždy hrajeme různé pohádky a další nějakou klasickou hru. Díky putování s huculem se tedy seznámíme i s trochu tradičnějším divadlem než jaké hrajeme v Praze. Máme možnost se vžít do těch nejznámějších divadelních rolí a vyzkoušet si hrát opravdu velká divadelní díla. Každý ročník tohoto tábora je pro nás všechny velkou zkušeností. I když hru zkoušíme většinou tak týden, takže občas na pomyslném jevišti vzniknou palmy a nebo se improvizují nedodělané scény, výsledek opravdu stojí za to.